2011. október 26., szerda
2011. október 19., szerda
Téglából és fából építünk, de elvi falakat bontunk / Interjú
„Az Össztűz a magyarországi művészeti és műszaki felsőoktatásban végzett, vagy jelenleg is tanulók számára kiírt országos pályázat, mely azt vizsgálja, hogy tűz és tégla, valamint fa együttes használatából milyen műalkotásokat lehet készíteni, ami egyszerre public-art, performansz és kortárs szobrászat.”
2011. október 17., hétfő
Városban tüzet rakni?! Ráadásul három köbméter fával?! Miért ne!
Piknikeztél már Tűzoltókkal?
Voltál már egy 37 méter magas létra tetején?
Végignézted már, hogyan készül egy meghökkentő műalkotás?
Időpont:
2011. október 22., szombat 10 órától 22 óráig
Helyszín:
Békásmegyeri Tűzőrség, 1039 Budapest, Ipartelep utca 9.
(A Tűzőrség megközelíthető gépkocsival, BKV-val, és kerékpárral is)
Katartikus társadalomkritika csak erős idegzetűeknek! Meddig mehetünk még el? Van még esélyünk?
Alkotók: Ferth Tímea (MOME), Farkas Ádám (SZIE-YMÉK), Pifkó Dániel (MOME), Szegedi Dávid Olivér (SZIE-YMÉK), Tóth Antal Máté (SZIE-YMÉK)
Alkotók: Bitay Mátyás (MOME), Butora Tamás (MOME), Csernátony Fanni (MOME), Nachtmann Brigitta (MOME), Szőke Márta (MOME)
Megérkezés, megismerés, rendeződés, felemelkedés, téralkotás, lángolás, átalakulás, sugárzás, megnyugvás
Alkotók: Bari Márk (SZE), Bariska Péter (SZE), Förhécz Attila (SZE), Gellén Boglárka (SZE), Halász Ádám (SZE), Horváth László (SZE), Kohonicz Mihály (SZE), Löw Attila (SZE), Nosticzius Anita(SZE), Pintér Katalin (SZE), Salacz Ádám (SZE), Salacz Orsolya (SZE), Szalánczi Donát (SZE), Tóth Balázs (SZE)
Egész napos programok:
• a műalkotások építése, téglával, fával, tűzzel és…
• tűzoltó szertárak csoportos megtekintése
• tűzoltási bemutató testközelben
• tűzoltóruha próba
• tűzoltóautó simogató
• városnézés a tűzoltó szerkocsi 37 méter magas létrájáról
Támogatók


2011. október 13., csütörtök
2011. október 12., szerda
2011. október 9., vasárnap
Lassan a végéhez közeledik az Össztűz c. programsorozat. Ennek befejezéseként az október 10-ig leadott pályaművekből választja majd ki a zsűri azokat, amelyek október 22-re megvalósulnak és működés közben megtekinthetőek lesznek a Békásmegyeri Tűzőrség udvarán, ami az esemény idejére nyitott kapukkal várja az érdeklődőket.
A szervezők egy rendhagyó PIKNIKKEL és érdekes programokkal készülnek, hogy a látvány mellett a hangzás is a hétvégi program része legyen. Elöljáróban csak annyit, hogy ott lesz a FRÖCCS, mrmaster és Dj Bem !
2011. október 5., szerda
Public-ról, kortársról a Ludwig Inzert-ben
2011. október 3., hétfő
Gaston Bachelard
Gaston Bachelard
The Psychoanalysis of Fire
Fire and Respect: The Prometheus Complex
A Fire and Respect: The Prometheus Complex című rész gondolatmenetében Bachelard a tüzet ellentmondásos jelenségként írja le, ami egyszerre személyes és univerzális, melegít és büntet.
A tűzhöz kapcsolódó tisztelet elsődleges forrásának a tanulást nevezi meg, melyet a tűzhöz fűződő gyermekkori tiltásokból, kézre verésekből eredeztet, amit csak követ a tűz tényleges fizikai megtapasztalásából származó tisztelet. Így a tűz az általános tiltás tárgyává válik, ami a fizikai fenyítéstől idővel az értelemre ható meggyőzésbe vált át.
Bachelard úgy véli, hogy az így rárakódó jelentések miatt nagyon nehéz a tűzről előítélet mentes tudást szerezni, amit csak egy okos engedetlenségnek (clever disobedience) nevezett attitűddel lehet elérni. Bachelard megjegyzi, hogy a városi gyerekek, mivel nincs lehetőségük a szülők elől elbújva titokban tüzet gyújtaniuk, megmenekülnek a Prométeusz-komplexustól.
Bachelard megfogalmazásában a tűz birtoklása, a Prométheusz-komplexus a folyamatosan fejlődő, az apáikon túllépő fiúk szimbóluma. Ennek okán tudásunk tökéletesítésével remélhetjük, hogy elérjük azt a szellemi állapotot, amellyel tanáraink és apáink is rendelkeznek. A Prométheusz-komplexus az intellektuális élet Ödipusz-komplexusa.
Ez a fajta tudásvágy, a tudás keresése, az experimentalizmus Bachelardnál egyfajta ráépülést – „to know as much as our fathers, more than our fathers” jelent.
Bachelard a tűz tudományban elfoglalt helyzetéről megállapítja, hogy ellentétben az elektromossággal, a tűznek nincs saját tudománya. Emiatt a tudomány előtti elmének egy komplex jelensége a tűz. Mindezek a kortárs–hagyományos ellentétpár felszínénél sokkal mélyebb szintre helyezik az említett két médium viszonyát.
Sokunk számára a tűz könnyedén töltődik fel a megfoghatatlannal (vacuum) és a materiálissal (plenum, telítettség) jellemezhető dolgokkal, egyaránt megfelel a kémikus és a filozófus, a tanult ember és az álmodozó számára is.
Ezek fényében nem meglepő, hogy a kortárs művészet az alkotás eszközévé, tárgyává teszi a tüzet.
Gaston BACHELARD, The Psychoanalysis of Fire, Routledge & Kegan Paul, London 1964
http://www.filestube.com/cUL75KfJuPt5VT7dRRQiGu/Bachelard-Gaston-The-Psychoanalysis-of-Fire.html